Jak zmotywować dziecko do nauki?

Wiemy o tym, że język angielski jest bardzo istotny i niezbędny niemalże w każdej pracy i podróży.

Problem pojawia się wtedy, gdy próbujemy wyjaśnić to naszemu dziecku bo przecież ono nie myśli

jeszcze o pracy a co dopiero o podróżach zagranicznych. Zgadza się, jest to trudny temat aczkolwiek są pewne sposoby by zmotywować dziecko do nauki.

Co zrobić by dziecko chciało się uczyć?

1. Warto pomyśleć o odpowiedniej przestrzeni do nauki. Schludnie urządzony kącik biurowy z tablicą sucho ścieralną na pewno bardziej sprzyjają motywacji niż stolik kawowy stojący w kącie dużego pokoju i stertą gazet. A zwłaszcza gdy damy dziecku możliwość aktywnie uczestniczyć w projektowaniu tego miejsca.

2. Nie budujemy presji i strachu. Jeśli początkowo dziecko buntuje się, nie stosujmy gróźb i kar.

3. Nagradzamy nawet najmniejsze kroki. Każdą próbę podjętą samodzielnie przez dziecko, nawet jeśli zadanie wykonane będzie nieprawidłowo.

4. Zachęcamy dziecko do nauki poprzez zabawę oraz ich pasje. Jeżeli dziecko uwielbia grać w piłkę lub gry komputerowe, kocha śpiewać lub oglądać filmy – staramy się łączyć ich zainteresowania z językiem angielskim. Dzięki takiemu podejściu do nauki, dziecko samo będzie ciekawe poznania nowych słów.

5. Uczymy systematycznego podejścia do nauki.

Metody zachęcania do nauki angielskiego w klasach I-III Choć dla wielu osób wczesne lata szkolne mogłyby wydawać się łatwe, dla dziecka są one pierwszym spotkaniem z systemem edukacji- co wiąże się ze stresem i strachem. Zwłaszcza zwracamy tu uwagę na II i III rok, gdzie dziecko może przejść swój pierwszy kryzys w nauce. Jak zatem motywować dzieci?

1. Nie stawiamy dużych wymagań.

2. Pomagamy dziecku w rozwiązywaniu zadań i wspieramy poprzez zabawę i gry.

3. Wykorzystujemy naukę języka angielskiego dziecka do codziennych czynności takich jak pomaganie w kuchni czy sprzątanie pokoju.

Pierwszy sprawdzian obowiązków – klasy IV-VIII Starsze klasy szkoły podstawowej wiążą się z nowymi przedmiotami takimi jak biologia czy chemia. Większa liczba zajęć, nowi nauczyciele i opiekunowie mają ogromny wpływ na rozwój dziecka. Może również pojawić się pierwszy bunt u dziecka. Jak pogodzić te czynniki z nauką języka angielskiego?

1. Nie poganiamy i nie krzyczymy na dziecko. Presja oraz karanie za złe oceny może jedynie pogorszyć jego nastawienie.

2. Ustalamy umowę. W zamian za poświęcenie czasu na angielski obiecujemy dziecku nagrodę. Niech nie jest to prezent do kupienia w sklepie, ale wspólny czas spędzony razem w kinie albo wycieczka.

3. Chwalimy postępy dziecka. Mamy nadzieję, że nasze pomysły pomogą Waszym dzieciom 😊