Jak zdać maturę z języka angielskiego?

Od najwcześniejszych lat szkolnych przyzwyczajeni jesteśmy do ciągłej pogoni za egzaminami i testami, którymi straszą nas nauczyciele. Nagle- bum! Za nami zdany egzamin 8 klasisty, przechodzimy do nowej szkoły i…. sytuacja się powtarza. Tylko teraz zamiast testu na koniec 8 klasy, pojawia się matura – egzamin dojrzałości i jednocześnie najważniejszy test w naszej dotychczasowej edukacji. Jak zatem zdać maturę z języka angielskiego i nie zwariować?

Przede wszystkim warto zrozumieć, że:  egzamin maturalny jak każdy inny, składa się z szeregu schematów. Co to znaczy? Najzwyczajniej w świecie wystarczy wyuczyć się konkretnych technik rozwiązywania zadań, by zdać na przyzwoity wynik! ?

Jak przygotować się na maturę z języka angielskiego?

1.    Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, zaczynamy naukę odpowiednio wcześniej – nie miesiąc, ale kilka miesięcy wcześniej już jesienią.

2.    Zapoznajemy się z wytycznymi obowiązującymi na maturze – czyli zakresem materiału (słownictwo, gramatyka) które może pojawić się na egzaminie.

3.    Zapoznajemy się również z samą strukturą testu maturalnego. Przez stopniowe rozwiązywanie zadań maturalnych przyzwyczajamy się do ich wyglądu bez stresu.

4.    Powtarzamy i ćwiczymy materiał z różnych źródeł, w zależności z czego uczymy się lepiej – korepetytorów maturalnych, książek, filmów zaznajamianych nas z zadaniami na egzaminie, itp. Koniecznie w miłej atmosferze ?

Każda matura z języka angielskiego ( podstawowa i rozszerzona) składa się z:·       Słuchanki, czyli zadania sprawdzające rozumienie ze słuchu,·       Czytanki, czyli rozumienie tekstu i artykułów,·       Części gramatycznej, czyli parę zadań sprawdzających wiedze gramatyczną,·       Części pisemnej, czyli napisanie wypowiedzi na dany temat w podanych formach.

Co w takim razie należy zrobić, by zdać maturę z angielskiego?

1.    Pomyśl, że wystarczy otrzymać 30% na maturze, by ją zdać . To mniej niż połowa. Cały egzamin ma w sumie 50 punktów.

2.    Za samą słuchankę możesz w sumie otrzymać 15 punktów. To wystarczy, by ją zdać!

3.    Jeśli jednak to nie jest twoja mocna strona, za część pisemną masz szanse dostać również 15 punktów. Tu wystarczy wyuczyć się schematów pisania takich wypowiedzi jak: list, ogłoszenie, zaproszenie czy pocztówka.

4.    Wypełniaj odpowiedzi wyuczoną strukturą i pamiętaj ZAWSZE o dokładnym czytaniu poleceń. I zdaniem matury nie musisz już się martwić!