Jak pokonać blokadę w mówieniu w języku angielskim - jak zacząć mówić po angielsku ? - GREEN NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

GREEN NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Opublikowane w Nauka Języków · 15 Listopad 2021
Jak przełamać barierę w mówieniu po angielsku?

Nie jest niczym dziwnym, że nawet po kilkunastu latach nauki języka w szkole lub w domu nasz poziom mówienia ma się nijak do reszty wiedzy. Umiemy czytać, rozumiemy i piszemy skomplikowane zdania z najtrudniejszą gramatyką i z zastosowaniem wszystkich zasad -  tymczasem w praktyce pojawia się problem z opowiedzeniem o wczorajszym wypadzie na miasto i opisaniem nowego samochodu. Najzwyczajniejsze mówienie o codziennych czynnościach urasta do rangi czegoś poza naszymi granicami - więc jak tą granicę przekroczyć?

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest szukanie przyczyn. W naszym przypadku przyczynami mogą być:

1. Lęk i obawa przed pomyłką w wypowiedzi. Często strach przed mówieniem czegoś źle blokuje nas do swobodnego wypowiadania się.
  1. Ciągłe tłumaczenie zdań z języka angielskiego na polski. Zanim wypowiemy jakieś zdanie, musimy szybko przetłumaczyć je sobie w głowie. Przez to rodzą się zdania przeniesione zbyt dosłownie na język angielski, tworząc nieporozumienie.

Jak zatem zlikwidować blokadę mówienia?

1. Przede wszystkim, zanim zaczniemy uczyć się płynnej mowy, otaczamy się językiem angielskim wokół nas. Zmieniamy język w telefonie i na komputerze na angielski, słuchamy ulubionych artystów, radia i filmów po angielsku. Innymi słowami osłuchujemy się z językiem i zanurzamy w nim w praktyce, a nie z książek.
  1. Uświadamiamy sobie prostą rzecz- w mówieniu ważne jest przekazanie informacji tak by zostać zrozumianym, a nie tak by była ona w stu procentach poprawna. Dla wielu jest to dość oczywiste, jednak w praktyce część z nas odczuwa blokadę przed płynnym mówieniem z powodu popełnianych błędów i obawy przed zapomnieniem jakiegoś słówka. W takim przypadku szukamy po prostu prostszego sposobu na powiedzenie danej rzeczy, np. zamiast “ I am very occupied at the current moment” można po prostu powiedzieć “ I don’t have time now”.
  1. Zaczynamy ćwiczyć od prostych wyrażeń i fraz - np. “How are you?” i odpowiedzi, tak by tworzyć z nich rozmowę. Nauka poprzez powtarzanie gotowych wyrażeń w potocznym języku pomoże nam opanować podstawy języka od środka - poprzez przyswajanie struktur zdań i słów w konkretnym      kontekście, tak jak u dzieci uczących się dopiero mówić.
  2. Nie tłumaczymy wszystkich zdań z języka angielskiego na polski. Kluczem do płynnego mówienia jest używanie tylko językaw którym się uczymy się mówić, czyli angielskiego. Jeżeli doszliśmy do momentu myślenia w danych języku, wówczas żaden problem z płynnym mówieniem nie może istnieć - osiągnęliśmy swój cel.
  3. Staramy się mówić wolniej. Dzięki temu zyskamy czas na zastanowienie się i będziemy popełniać mniej błędów.
  4. Zapisujemy się na kurs językowy, na którym głównie mówimy - np. kurs językowy w naszej szkole, gdzie lektorzy ,, ciągną za język''.