Mnemotechniki na angielskim - GREEN NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Mnemotechniki na angielskim

Przejdź do treści

Mnemotechniki na angielskim

GREEN NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Opublikowane w Nauka Języków · 10 Sierpień 2021
Mnemotechniki - techniki zapamiętywania w języku angielskim

Nauka języka angielskiego wcale nie musi polegać na wkuwaniu słówek i struktur gramatycznych z któych nic nie rozumiemy, Da się uczyć go skutecznie i przyjemnie.  Jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod uczenia się języka obcego są mnemotechniki.
Czym są mnemotechniki?
Słowo  "mneme" pochodzi się z języka greckiego i tłumaczymy je jako "pamięć" –Zatem mnemotechniki to działania któe mająpoprawić działania naszej pamięci. Mamy tu na myśli np kategoryzowanie, szukanie podobieństw, grupowanie wyrazów, szukanie skojarzeń -  wszystko co ułatwi zapamiętywanie. Ważne jest by pamiętać, że musimy dopasować techniki zapamiętywania do swoich indywidualnych potrzeb i swojej własnnej osobowości. Istotne w mnemotechnikach jest:
  1. dostosowanie technik do indywidualnych potrzeb: uczymy się w różny sposób i w różnym tempie, szukamy więc metody najlepszej dla siebie.
  2. zróżnicowanie: otwieramy się na więcej niż jedną technikę zapamiętywania. Na dany materiał może działać dana mnemotechnika.
  3. im bardziej niezwykłe , tym lepiej: jeśli używamy zróżnicowanych i nietypowych metod, nasz mózg lepiej przyswaja wiedzę.
  4. odwaga: nie możemy bać się mnemotechnik. Nie możemy trzymać się starych i utartych ścieżek.

Jakie mnemotechniki są stosowane w nauce języka angielskiego?

1. Mapa myśli: bardzo znana i powszechnie stosowana technika opierająca sięna wyobraźni i skojarzeniach.
Na czym polega technika tworzenie mapy myśli?
Przygotuj kartkę oraz kolorowe mazaki /długopisy. Kolorowe datego, że zróźnicowanie barw ułatwi mózgowi zapamiętywanie.
Na samym środku naszej strony/kartki zapisujemy główną myśl tematu. Jeśli naszym tematem jest na przykład ,, at the restauran- w restauracji po angielsku'' t na samym środku piszemy właśnie ,,restaurant''.  Od tego słowa rysujemy strzałki w róźnych kolorach i każda z nich ma nas prowadzić do skojarzenia np ,, a waiter- kelner'', ,, the main course - danie główne'' itp. Zachęcam do tworzenia graik i rysunków. Im bardziej ,,szalone'' tym szybciej utrwalone :)

2. Metoda pierwszych liter: w sytuacji gdy mamy zapamiętać słowa w konkretnej kolejności warto zastosować metodę pierwszych literek. Gdyby problemem były dla nas pory dnia czyli : morning. afternoon, evening, night to wystarczy stworzyć sobie jakiś szalony wierszyk, który ułatwi nam to zadanie, np: Mały Aniołek Energicznie Nadlatuje :))))

3. Akronimy: to coś troszkę podobnego do krzyżówki którą sami dla siebie tworzymy. Gdy chcemy powtózyć słówka z jakiegoś działu, wybieramy jedno i zapisujemy je pionowo a następnie używamy go jako bazy do kolejnych słówek:

Rest
Eat
Sweet
Tuna
Apple
Uniform
Raw
Apple
New
Table

Dajcie znać w komentarzach czy któraś z metod szybkiej nauki języka angielskiego przypadła wam do gustu!Wróć do spisu treści